Support
اجرای طرح در زنجان

طرح توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی ایران

" type="video/mp4">

برای نخستین بار در کشور:

طرح جامع توسعه پایدار معادن و شرکت‌های صنایع معدنی در استان زنجان اجرایی می‌گردد.

سمینار آشنایی با اجرای طرح توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی در تاریخ 02/04/1400 با همکاری سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان، سازمان صمت، اداره کل محیط زیست و شورای معادن استان زنجان برگزار گردید.

در ابتدا محمد حسین فغفوری دبیر طرح TSM گفت: این طرح به منظور رتبه بندی معادن و صنایع معدنی استان با توجه به شاخص‌های توسعه پایدار اجرایی می شود.

رئیس اداره محیط زیست سازمان صنعت، معدن و تجارت زنجان تصریح کرد: در این راستا در گام اول آموزش‌های لازم به معدنکاران ارائه می‌شود، سپس پایش های لازم صورت گرفته و اصلاحات در چارچوب شاخص‌های تعریف شده انجام می‌پذیرد.توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی استان زنجان محمد حسین فغفوری

فغفوری ادامه داد: این طرح در استان با تشکیل شورایی متشکل از نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت، نظام مهندسی معدن ایران، ایمیدرو، اداره محیط زیست، شرکت شهرک‌های صنعتی و مرکز مطالعات امکان سنجی و مشاور سرمایه گذاری، پیگیری و عملیاتی می‌گردد.

سپس ساناز احمدی فرد، مدیر آموزش مرکز مطالعات امکان سنجی و مشاور سرمایه گذاری به توضیح مفاهیم پایه ای از توسعه پایدار معدن و صنایع معدنی پرداخت.

در ادامه سلمان نصر ضرورت اجرای طرح در حوزه سرمایه گذاری داخلی و خارجی را بیان فرمودند.

توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی استان زنجان سلمان نصر

مدیر امور بین الملل و سرمایه گذاری نظام مهندسی تصریح کرد: مهمترین راهکار جهت جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی در این حوزه، معرفی معادن و صنایع معدنی در اشل و قالب جهانی است، لذا گزارش های پایداری با فرمت بین المللی راهی برای رسیدن به این هدف می باشد به گونه ای که سرمایه گذار با مطالعه گزارش های پایداری در فرمت بین المللی در سه حوزه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی درک کاملی از فضای معدن و صنایع معدنی خواهد داشت.

سپس جواد حقی به نحوه ثبت نام در سامانه www.IMSP.ir، چگونگی گذراندن دوره های آموزش و تکمیل فرم های خود اظهاری پرداخت و افزود تمامی مراحل به صورت برخط (آنلاین) خواهد بود.

توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی استان زنجان جواد حقی Copy

 نماینده مرکز بین المللی تامین و توسعه خدمات معدنی افزود: استفاده از سامانه " طرح توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی" به صورتی است که بهره برداران، مدیران صنایع معدنی و مسئولین فنی، پس از ثبت نام و تایید توسط سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان، دوره های TSM که شامل پروتکل ها، شاخص ها عملکرد و معیار های ارزیابی است را به زبان فارسی آموزش خواهند دید و نسبت به تکمیل فرم های خود اظهاری اقدام خواهند نمود.

توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی استان زنجان بهنام پرداختی Copy

نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، نسبت به ضرورت اجرای طرح صحبت هایی را بیان فرمودند. بهنام پرداختی افزود: یکی از ارکان اصلی طرح توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی، نگاه ویژه به حفاظت از محیط زیست است، لذا آموزش،اصلاح رفتار زیست محیطی و پایش مستمر در این حوزه ضروری است و یکی از اهداف اداره کل حفاظت محیط زیست می باشد.

توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی استان زنجان پورنگ مدنی Copy

نماینده شرکت های صنایع معدنی در سازمان صمت استان زنجان، ضرورت اجرای این طرح را در شهرک های صنعتی بیان فرمودند. پورنگ مدنی تصریح کرد: حرکت به سمت توسعه پایدار در صنایع معدنی و شهرک های صنعتی استان زنجان امری اجتناب ناپذیر است.

توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی استان زنجان پورنگ مدنی Copy

آرمین سلسانی، رئیس خانه معدن استان زنجان از همکاری سازمان نظام مهندسی معدن و سازمان صمت و حفاظت محیط زیست جهت اجرای طرح جامع توسعه پایدار ابراز خرسندی نمودند و تصریح کردند اجرای این طرح باعث افزایش بهره بری و توسعه استان از لحاظ صنعتی و اقتصادی خواهد بود

ریاست سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان گفت: اجرای طرح توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی در استان زنجان برگ زرینی در صنعت معدن داری کشور خواهد بود.

توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی استان زنجان رضا کشاورزی Copy

رضا کشاورزی افزود: سیاست های  تشویقی جهت اجرای این طرح جامع در نظر گرفته شده است که بخشی از آن به شرح ذیل است:

  • بخشودگی بخشی از حقوق دولتی
  • بخشودگی بخشی از ماده 43 موضوع تخصیص یک درصد از فروش معادن و صنایع معدنی به خسارت های احتمالی محیط بومی
  • رتبه بندی معادن و شرکت های صنایع معدنی جهت اولویت بندی در دریافت خدمات، معافیت ها و تسهیلات بانکی

معاون سازمان نظام مهندسی معدن ایران تصریح کرد: آموزش، اصلاح، استاندارد سازی و توسعه معدنکاری و صنایع معدنی در حال حاضر اجتناب ناپذیر است لذا اجرای طرح ضروری می باشد.

ایشان همچنان افزودند: این طرح به بهره برداران و شرکت های معدنی کمک می نماید تا با آموزش، اصلاح رفتار، و پایش مستمر به سمت معدن داری پایدار که از اهداف چشم انداز معدنی ایران است حرکت نمایند.

مدیری طرح جامع TSM تصریح کردند: آموزش این طرح به معدن داران و شرکت های صنایع معدنی و اصلاح عملیات در طول طرح، باعث کاهش تنش بین آنها و محیط زیست و HSEE خواهد شد لذا باعث افزایش بهره وری، مشارکت سرمایه گذران و ایجاد اشتغال پایدار در صنعت معدنی خواهد شد

در پایان محمد حسین فغفوری، دبیر طرح TSM و عضو شورای عالی نظارت استان زنجان به اهمیت و ضرورت اجرای طرح در استان زنجان تاکید کردند.

Search